Hírek
Opus Jazz Club Decemberi jazzkoncertek a Felhangolva! sorozatban
A Felhangolva! sorozat utolsó 2024-es koncertjein olyan eltérő esztétikával rendelkező zenekarok lépnek fel, mint a Less Is More 4, Caussanel Izabella vadonatúj együttese, a Berki Tamással kiegészült Sárik Péter Trió, az első szólóalbumát nemrég megjelentető Lukács Miklós, Szabados György egykori zenésztársai és a Párniczky Quartet.
A Less Is More trió több mint tizennégy éve meghatározó formációja a budapesti szabadzenei szcénának. Az együttes felállása és neve Bolcsó Bálint elektronikájának hozzáadásával Less Is More 4-re módosult, de alapkoncepciójuk a Do the LimBo címmel, frissen megjelent harmadik album után is változatlan: totális improvizáció. A vibrafont, a nagybőgőt és az akusztikus dobokat Bolcsó élőben és valós időben manipulálja effektarzenáljával, műfaji határokat feszegető hangzásvilágot és utánozhatatlan hangulatokat teremtve. December 4-én megmutatják, mi is az a jövő-dzsessz.
A francia-magyar származású Caussanel Izabella énekesnő zenei világát eddig a Fonogram-díjas Ötödik évszak, valamint az Ephemere zenekarok mellett különféle táncprodukciókban és színházi kísérőzenékben ismerhettük meg. Az Opus közönsége előtt a kárpát-medencei népzenét az improvizatív műfajok felé kiszélesítő Ötödik évszak, illetve a kora 20. századi bárok atmoszféráját újrateremtő Ephemere is bemutatkozott már, december 5-én azonban Izabella saját formációval lép színpadra, hogy korábban még be nem mutatott dalokra, sanzonokra és saját szerzeményekre helyezze a hangsúlyt. Ehhez a kalandhoz a fiatal énekesnő olyan zenésztársakat választott, akik világszínvonalú játékukkal kísérik különleges énekhangját.
Berki Tamás hazánk egyik legnépszerűbb jazzénekese, aki az elmúlt évtizedekben számtalan legendás jazz-zenekar tagjaként, zeneszerzőként és szövegíróként is nagy sikereket aratott. Szerzői albumain közel félszáz saját dalt jegyez, és éppen ennyire otthon van a jazzsztenderdek világában is. A közkedvelt Sárik Péter Trióval hosszú évek óta zenélnek együtt, idén jelent meg közös lemezük Hintaló címmel. A trió saját szerzemények előadása mellett bátran kalandozik a műfajok között: négy feldolgozáslemezt is készítettek a közönségük által kért dalokból, és gyakran játszanak klasszikus zenei átiratokat. Sikerük egyik záloga, hogy nyitott, sokoldalú muzsikusként széles réteget képesek megszólítani közvetlenségükkel és energiájukkal, nem lesz ez másként december 6-án sem.
Lukács Miklós, a cimbalom hazai és nemzetközi nagykövete az utóbbi évek kortárs és jazz-zenei projektjei után új szólólemezén a tiszta szépséghez tért vissza: John Lennon és Paul McCartney, Sting, Ennio Morricone, Leonard Bernstein, Keith Jarrett, Harold Arlen és Seress Rezső közismert dalait adaptálta hangszerére. A feldolgozásokat egy saját szerzemény, az Aura – Hommage à Eötvös Péter egészíti ki, amelyben Lukács Miklós a közérthető dallamosság és a kortárs zenei tapasztalat egybeforrasztásával hoz létre új minőséget, méltó emléket állítva a márciusban elhunyt zeneszerző-egyéniségnek. A BMC Records kiadásában megjelent Timeless című album anyaga december 11-én lesz először hallható élőben.
Szabados György az 1980-as években és az 1990-es évek elejéig a Kassák Klubban, azt követően a Fonóban szervezett karácsonyi hangversenyeket. Halála után, 2015-től a hagyatékának ápolását, életben tartását célul kitűző Adyton Művészeti Alapítvány rendez az eredeti kezdeményezést folytató programokat Adyton Karácsony címmel, ezúttal 9. alkalommal. December 18-án Szabados két egykori zenésztársa, Grencsó István és Mezei Szilárd, illetve a velük hosszú évek óta együttműködő Dukay Barnabás és Benkő Róbert áll színpadra, hogy mély egymásra hangoltságban mutassák be a valós idejű zeneszerzés csodáját.
Az európai jazz lassan eltávolodik az amerikai mainstream stílustól: megtartja annak minden fontos értékét, mégis önálló improvizatív zenei nyelvet hoz létre. Párniczky András 2016-ban azért hozta létre kvartettjét, hogy megszólaltassák a zenekarvezető Bartók Béla darabjaiból készített átdolgozásait. A zenekar közvetlen előzménye az a Nigun együttes volt, amelyben a jelenlegi Párniczky Quartet tagjai közül hárman is a közép-kelet-európai népzenei hagyományokból kiindulva játszottak modern jazzt. Koncertrepertoárjuk egyaránt tartalmazza a kamarajazz, a kortárs klasszikus és a népzene elemeit. A kompozíciók hatalmas alkotói szabadságot adva, nagy energiákkal és mégis artikuláltan szólalnak meg a zenekar előadásában december 20-án.
A koncertek a Felhangolva! program keretében, a MOL-Új Európa Alapítvány támogatásával valósulhattak meg. További részletek és programok: https://felhangolva.hu/