Hírek

Opus Jazz Club Évindító jazzkoncertek a Felhangolva! sorozatban

2025 első hónapjában valóságos stíluskavalkádból válogathat az Opus Jazz Club közönsége a Felhangolva! sorozat keretében: a hazai jazz középgenerációs nagyságai mellett színpadra lépnek a modern jazz, a latin zene és az etno jazz fiatal mesterei is. 

Tálas Áron, a fiatal magyar zenészgeneráció európai mércével mérve is kiemelkedő zongoristája azon kevés kivételek egyike, akik mélyen a tradíciókban gyökerező zenét írnak és játszanak, kvalitásaiknak köszönhetően mégis helyet kapnak a BMC Records elsősorban modern produkciókat felvonultató katalógusában. Tálasnak már két triólemeze is megjelent a kiadónál, amelyen groove-os, melódiákkal és érzelmekkel teli számok képviselik a hagyományos jazz-zongoratriók világának színe-javát. Január 8-án a trió amellett, hogy a két lemez anyagából megidézi kedvenc számait, betekintést enged a zenekarvezető új szerzeményeibe is.

A hazai jazzélet megkerülhetetlen alakjaiból álló Daveform Quintet – Oláh Krisztián, Subicz Gábor, Mester Dániel, Hock Ernő és Szegő Dávid együttese – bő egy éve sodorja el hallgatóit egyedi és eksztázisig fokozódó zenéjével. A kiváló zenészek egyedi módon ötvözik az amerikai, skandináv és balkáni zenei elemeket, nagy teret engedve az improvizációnak is. Mozgalmas másfél év és több teltházas koncert után január 9-én debütál Arrival című lemezük, amelyet élőben most utoljára hallhat a közönség teljes egészében. 

Binder Károly nagyformátumú muzsikus, aki tehetségét az új irányzatok, eltérő zenekultúrák, kompozíciós technikák és improvizatív rendszerek szintézisének szolgálatába állítja, nem megfeledkezve saját zenei gyökereiről. A 70-es évek vége óta kérlelhetetlen következetességgel halad azon az úton, amelyet magának kijelölt, s amelyen egyáltalán nem voltak hazai előképei. Zeneszerzői fejlődésében Bartók Béla grandiózus életműve mellett tisztán nyomon követhető a kárpát-medencei folklórkincs, a magyar őshaza, a Volga-Káma vidék dallamvilága, de még a Steve Reich nevével fémjelzett amerikai repetitív iskola hatása is. Mindeddig több mint 85 albuma jelent meg, január 10-én triójával mutatja be legújabb, Bartók Gyermekeknek című sorozatából készült albumát.

A Fusio Group a fúziós jazz műfajában Magyarország legegyénibb hangzással bíró zenekara, ami nem csupán Szendőfi Péter kompozícióinak köszönhető, de a hosszú évek alatt együtt játszó öt muzsikus közös formálódásának eredménye is. 2023 óta Kertész Erika énekesnővel kiegészülve koncerteznek. Január 15-i estjük gerincét a 2022-ben megjelent, 30 éves jubileumi albumuk, az XXX zenei anyaga adja, amelyből néhány darabra Szendőfi utólag angol szövegeket írt. Erika egyedi énekhangja, rendkívül pregnáns ritmikája és előadásmódja tökéletesen passzol az együttes hangzásához, és kitűnően harmonizál a gyakran virtuóz, dinamikus témákkal, illetve a nagyívű improvizációkkal.

A latin-amerikai pezsgést és édes melankóliát zenébe foglaló Cafuné repertoárját a tradicionális dél-amerikai gitárzene különleges darabjaival, lüktető sambával és lágy bossa novával idézi meg a hatvanas évek jazzklubjainak világát január 17-én. A zenekar akusztikus hangzása a Dilermando Reis, Augusto Garoto, Baden Powell és Luiz Bonfa által is képviselt hagyományt kívánja folytatni. A hatást Pataki Anna énekhangja fokozza, aki ritka természetességgel interpretálja e stílust portugál és spanyol nyelven. A Cafuné 2023-ban jelentette meg második, Inspiração című albumát, amelyen nemzetközi viszonylatban is ritkán hallható brazil muzsika szólal meg, 2024-ben pedig már jelentkeztek is a folytatással a Carimbo képében.

A Nasip Kısmet január 18-án az anatóliai török lírai költészet hagyományait ötvözi az etno jazz, a fúziós jazz és a pszichedelikus folk stílus eklektikus, egymást átfedő ritmusaival és dallamaival. A zenekar vezetője, Arif Erdem Ocak Ankarában kezdte pályáját, Seksendört nevű zenekara több mint 15 évvel ezelőtt került a török slágerlisták élére. A Nasip Kısmet 2019-ben alakult meg, amikor Arif Budapestre költözött, és nagy kaliberű magyar zenészeket gyűjtött maga köré, majd az élő felállás húgával, Derya Ocak háttérvokalistával is kiegészült. A zenekar nemcsak a magyar közönséget bűvölte el zenei világával, hanem európai rajongótáboruk is folyamatosan bővül.

Január 22-én előbb Móser Ádám és Kovács Márton duója lép színpadra. Móser Ádám kompozícióiban olyan kortárs gyimesi kamarazenét alkotott meg, amely minduntalan az autentikus gyimesi népzene fordulatait idézi. A duó tagjai sok évnyi népzenei múlttal a hátuk mögött vetették bele magukat az improvizatív kamarazene világába. A koncert második felében a Trio Sordini a Mohácsi János rendezte színdarabokban általuk megszólaltatott hangokat, ritmusokat, dallamokat hívja önálló életre. Az idő múlásával pedig mind több új dallam, ritmus bukkan fel a Trio Sordini olykor végtelennek tűnő hanglabirintusában. Kompozíció és improvizáció, utazás mindenhonnan mindenhová.

A Skylark Metropolitan a többszörösen az Év altszaxofonosa és zeneszerzője díjjal kitüntetett szaxofonos, Tóth Viktor legújabb zenekara. Január 23-án trióformációban lépnek fel, hogy bensőségesebb, mégis pulzálóan ritmikus hangzást hozzanak létre. Tóth Viktor eddig megjelent nyolc albuma közül több elnyerte az Év jazzlemeze díjat; valamennyi felvétele és együttese más-más hangzást képvisel. Közös bennük az újító szándék, az elsöprő kifejezőerő és a melodikus gazdagság. A nagyszerű zenészektől különleges repülésre számíthatunk a swingalapú modern jazz és a tört groove-ok tájai fölött.

Vázsonyi János együttese a klasszikus, a jazz és a népzene határmezsgyéin lavíroz, a műfajok közötti analógiákat kutatva. Koncertjük egyfajta zenetörténeti utazás is az ókori görög zenétől a kortárs muzsikáig, ahol a korszakok stílusai keretezik témaként a pillanat szülte improvizációt. Nagy János zongoristát aligha kell bemutatni a hazai jazzrajongóknak, de azt kevesebben tudják róla, hogy az egyházi zenével is szoros kapcsolatot ápol; Vázsonyi Jánossal közös szaxofon-orgona duólemezüket a Szilágyi Dezső téri templomban vették fel. Joubert Flóra dobon és Boros Gábor nagybőgőn kiváló partnerük lesz január 24-én, hiszen kifinomult játékuk organikusan simul a már-már kamarazenélésnek nevezhető rögtönzésekhez.

Mester Dániel bejárta a világot, hogy rátaláljon saját zenei világára, amelyben Anatólia dallamai, az indonéz skálák és fiktív magyar népdalok is megférnek. Tanulmányai során lehetősége nyílt a nyugati tradíciókon kívüli zenei örökségek megismerésére is. Régóta dédelgetett álma, egy saját trió megalapítása a vírushelyzet okozta lecsendesedéssel, vissza- és előretekintéssel valósult meg. A fiatal magyar jazzgeneráció két tehetséges zenészét, Cseh Péter gitárost és Richter Ambrus dobost hívta társul a zenei kalandjátékba, január 29-én pedig az ördöngösen virtuóz cimbalmos, Balogh Kálmán is csatlakozik hozzájuk.

Pataj György az elmúlt másfél évtized során olyan neves hazai muzsikusokkal játszott, mint Pege Aladár, Kőszegi Imre, Babos Gyula, vagy a Cotton Club Singers. Saját kvintettjét 2009-ben alapította meg, amely néhány tagváltást követően a budapesti jazzszíntér négy kiváló muzsikusával állandósult. A formáció a 60-as, 70-es évek hard-bop irányzatát képviseli: hangzásuk január 31-én hűen tükrözi majd a műfaj kiemelkedő egyéniségei (Miles Davis, Art Blakey, Freddie Hubbard, McCoy Tyner, Lee Morgan, Benny Golson, Cannonball Adderley) által vezetett együttesek világát.

A koncertek a Felhangolva! program keretében, a MOL-Új Európa Alapítvány támogatásával valósulhattak meg. További részletek és programok: https://felhangolva.hu/