Hírek

Hírek Jazzdor Strasbourg-Budapest Fesztivál

Jazzdor Strasbourg-Budapest Fesztivál
2025. március 26–29.
Opus Jazz Club

A strasbourgi székhelyű Jazzdor Fesztivál több mint három és fél évtizede szakmailag és közönségsiker tekintetében is az európai jazzélet legfontosabb eseményei közé tartozik. Berlin után Budapest a második város, amely beléphetett a fesztivál kihelyezett koncerthelyszínei közé. 2025. március 26. és 29. között az Opus Jazz Clubban a Jazzdor Fesztivál második budapesti különkiadására kerül sor, ahol a francia szerzői jazz világa találkozik a Budapest Music Centerhez kötődő magyar és külföldi művészek munkásságával – a nemzetközi együttműködésben megvalósuló fesztivál keretében négy estén összesen nyolc együttes lép színpadra.

A fesztivál nyitónapján Claudia Solal és Benjamin Moussay mutatja be új pop-jazz repertoárját: a Punk Moon az énekesnő saját angol nyelvű versein alapul, amelyeket részben a vallomásos költészet háború utáni amerikai képviselői ihlettek. A duó zongorából, moduláris szintetizátorból, énekhangból és effektekből építkező hangzása ugyanannyira magától értetődő és képlékeny, mint amennyire részletgazdag és megindító. A Punk Moon 2025 tavaszán lemezen is megjelenik a Jazzdor Series kiadó gondozásában. Az este második felében Louis Sclavis új, India fantázianevű zenekara lép fel. „Távoli emlékeket őrzök egy színházról Kalkutta kikötőjében, egy hosszú vidéki vonatútról, egy Kali-szentélyben töltött éjszakáról, a Ganesh fesztiválokon felvonuló rezesbandákról és hasonlókról. Ezek a benyomások néha felsejlenek a szerzeményeimben, de a célom az, hogy egy inkább képzeletbeli, mint valóságos táj hangjait közvetítsem” – mondta Sclavis.

A magyar folkjazz új generációját képviselő Kovász útravalónak belerakott a befőttesüvegébe hard bopot és free jazzt, majd a fermentáció beindulása óta keservessel, sebes fordulóval, lassú magyarossal etette az előtésztáját, és a levegőből is belekeveredett némi hip-hop és funk. Március 27-én a már szépen előemésztett alappal sütik újra a klasszikus recepteket, és bemutatják első stúdióalbumukat, amely februárban jelenik meg a BMC Records gondozásában. Ezután a Bonbon Flamme keveri ki a finom líraiság és a felfokozott energia képzeletbeli koktélját: a BMC Records által lemezen is kiadott új repertoárjukban az avantgárd, zajos megszólalás visszaszorult, hogy egy csiszoltabb, mégis rendkívül fűszeres és intenzív zenei világ kerüljön az előtérbe, amelyet a zenekarvezető, Valentin Ceccaldi mexikói élményei ihlettek.

Mike Ladd és Mathieu Sourisseau duója a létező legegyszerűbb összeállításra, ének és gitár kettősére alapoz. Nyitott hangolású akusztikus gitárjával Sourisseau a blues, a zaj-folk, a rock és az improvizált zene között egyensúlyozva fest fel hangzó tájakat március 28-án, amelyek előterében Ladd formabontó szövegei hol a chanson, hol a rap, hol a skandálás nyelve felé kalandoznak. A Six Migrant Pieces – Martin Luther King, Marie José Mondzain vagy Abbé Pierre szövegeivel karöltve – az elfogadás és a vendégszeretet mellett szólal fel. Számos ország kulturális öröksége keveredik a zenekarvezető, Christophe Monniot külön az együttes számára írt hat kompozíciójában, amelyeket legalább ugyanilyen mértékben formál nagy elődök, köztük Olivier Messiaen, a Weather Report, Leonard Bernstein, Wynton Marsalis és Allan Holdsworth munkássága is.

A fesztivált a Kamilya Jubran énekesnővel kiegészült Sylvain Cathala Trio, majd a gnawa zene oly sokak által kedvelt magyarországi nagykövete, a Tariqa zárja március 29-én. Kamilya Jubran palesztin énekes-oudjátékos és a Sylvain Cathala Trio együttműködésének két oszlopát Cathala kortárs kompozíciós stílusa és Jubran modern szájhagyománya adja. Az elmúlt évtized során újra meg újra visszatértek közös szerzeményeikhez, hogy mindinkább a kifejezőerő és a lírai megszólalás szolgálatába állítsák őket, miközben új programokat dolgoznak ki. A Tariqa zenéje organikus és egyedülálló fúzió, ahol a marokkói gnawa transz, az arab szakrális zene, a jazz és a magyar népzene találkozása tradicionális alapokon teremt új zenei világot. Magával ragadó koncertjeik rituális közösségi élmények, ahol a közönség nem csupán hallgató, hanem résztvevővé válik. 

A Jazzdor Strasbourg-Budapest Fesztivál koncertjeire jegyek 3900 forintos áron kaphatók a helyszínen, a bmc.jegy.hu oldalon, valamint az InterTicket országos Jegypont hálózatában.


Jazzdor Strasbourg-Budapest | Claudia Solal – Benjamin Moussay (FR) | Louis Sclavis India Quartet (FR)
2025.03.26. 20:00
Opus Jazz Club

Közreműködik:
Claudia Solal – Benjamin Moussay:
Claudia Solal – ének
Benjamin Moussay – zongora
Louis Sclavis India Quartet:
Louis Sclavis – klarinét, szaxofon
Olivier Laisney – trombita
Benjamin Moussay – zongora
Christophe Lavergne – dob

Jazzdor Strasbourg-Budapest | Kovász (HU) | Bonbon Flamme (FR/PT/BE)
2025.03.27. 20:00
Opus Jazz Club

Közreműködik:
Kovász:
Kováts Gergő – szaxofon, basszusklarinét
Pozsár Máté – zongora, szintetizátorok
Dénes Ábel – nagybőgő, gardon
Gyárfás Attila – dob, gong, ring modulátor
Bonbon Flamme:
Valentin Ceccaldi – cselló
Luis Lopes – gitár
Fulco Ottervanger – zongora, billentyűs hangszerek, ének
Etienne Ziemniak – dob

Jazzdor Strasbourg-Budapest | Reverse Winchester (US/FR) | Six Migrant Pieces (FR/BE)
2025.03.28. 20:00
Opus Jazz Club

Közreműködik:
Reverse Winchester:
Mike Ladd – ének, szövegek
Mathieu Sourisseau – gitár
Six Migrant Pieces:
Christophe Monniot – szaxofon
Aymeric Avice – trombita
David Chevallier Wille – gitár
Jozef Dumoulin – zongora
Bruno Chevillon – nagybőgő
Franck Vaillant – dob

Jazzdor Strasbourg-Budapest | Sylvain Cathala Trio feat. Kamilya Jubran (FR/PS) | Tariqa (MA/HU)
2025.03.29. 20:00
Opus Jazz Club

Közreműködik:
Sylvain Cathala Trio feat. Kamilya Jubran:
Kamilya Jubran – ének, oud
Sylvain Cathala – szaxofon
Sarah Murcia – nagybőgő
Christophe Lavergne – dob
Tariqa:
Said Tichiti – ének, gembri
Bede Péter – szaxofon, furulya
Kovács Ferenc – hegedű, trombita, ének
Mészáros Ádám – gitár
Halmos András – dob