Átlátszó Hang 2017 - Az Ensemble Pamplemousse előadása
A zeneterápia sokszor nyúl az improvizáció eszközéhez, de vajon mit is jelent ez? Mi az az improvizáció? Kell-e tudni zenélni az improvizáláshoz? Hogyan tud szabadon zenélni az, aki egyébként egyáltalán nem játszik hangszereken? És tulajdonképpen mire jó mindez? Mit szűr le mindebből egy pszichológus? Mitől lesz terápiás egy improvizáció? Miket tapasztalnak meg általában a résztvevők egy ilyen csoporton? Mi történik, ha sok a zavaró tényező, mondjuk a többiek, a hangszerek, az ember saját hangja, a szabályok vagy éppen saját magunk? Mi segíti, és mi akadályozza a játékot?
Borsfay Krisztina pszichológus, zeneterapeuta, pszichodráma vezető. 7 éves kora óta zongorázik, klasszikus zenét a Bartók Konziban tanult, majd a zene mellett a pszichológia felé fordult érdeklődése. Pszichológusként végzett az ELTE-n, ahol jelenleg is dolgozik oktatóként és kutatóként. Több éve vezet pszichodráma önismereti csoportokat, ahol a játék, a spontaneitás, a szerepbe helyezkedés és az improvizáció erejét használva segíti mélyebb önismerethez a résztvevőket. Zeneterapeuta végzettséget 2015-ben szerzett, zeneterapeutaként a zenei improvizáció és a dráma eszközeivel dolgozik, felnőttek számára tart terápiás, önismereti zenecsoportokat, többek között a Megálló Csoport Alapítványnál, ahol elsősorban életvezetési nehézségekkel, függőségekkel küszködő fiatalokkal találkozik.
A terapeuta tevékenysége mellett aktívan zenél, a Mindegy Zeneterápiás Műhely tagjaival zeneterápiás koncerteken, improvizációs műhelyekben játszik, ütősként tagja egy brazil szamba ütős zenekarnak, a Batteria Girassolnak, illetve zongoristaként a Sirius World Music nevű öttagú világzenei formációnak, amely instrumentális szerzeményeket, meditatív jellegű improvizatív kompozíciókat, valamint vokális népdalfeldolgozásokat játszik, a jazz és a blues elemeiből is építkezve.
A Zeneterápiás klub 2017. január 12-ei találkozóján szó lesz arról, hogy a különböző önismereti folyamatokban hogyan lehet alkalmazni a zenei improvizáció eszközét. Milyen kérdésekkel, dilemmákkal, tapasztalatokkal találkozik egy gyakorló zeneterapeuta, amikor zenei improvizációra hívja meg a csoporttagokat. Az előadás végén az érdeklődők sajátélményű bemutatón próbálhatják ki a zenei improvizációs játékot.
A Zeneterápiás szakmai klub a zeneterapeuták, a zeneterapeutákkal együttműködő orvosok, egészségügyi, pedagógiai és szociális szakemberek és a zeneterápia iránt érdeklődők és érintettek találkozóhelye.