Program

Vincent Courtois és Théo Ceccaldi mesterkurzusa

14:00
Sarokterem
Közreműködik:
  • Théo Ceccaldi - hegedű
  • Vincent Courtois - cselló

A francia jazz két generációjának két ikonikus alakja, a csellista Vincent Courtois és a hegedűs Théo Ceccaldi tart workshopot a BMC-ben, 2025 január 27-én 15 órakor.
Nagymúltú és szerteágazó nemzetközi karrierjük mellett, mindkét művész számtalan lemezzel képviselteti magát a BMC Records-nál, mint például a Twigs, Aki Takase Carmen Rhapsody, Velvet Revolution, Qöölp, L'arbre Rouge, és még sorolhatnánk.
Ezúttal a szaxofonos Daniel Erdmann új francia-német "jazz-válogatottjával", a Thérapie de Couple szextettel érkeznek a BMC Opus Jazz Clubjába, melynek kapcsán a két rendkívüli vonós masterclass-t tart, amelynek középpontjában az improvizáció lesz. Témaként felmerül a "belső éneklés", továbbá szó esik arról, hogy a  jazz és az improvizáció hogyan kapcsolódik a kortárs és klasszikus zenéhez.

A mesterkurzus nyitott minden hangszeres számára.

Vincent Courtois a francia és az európai jazz színtér egyik legizgalmasabb egyénisége, aki amellett, hogy csodálatos csellista, egészen egyedi módon közelít a teremtő zenei folyamatokhoz is. Teret enged a kollektív alkotásnak, valamennyi zenésztársának a bizalom és a kölcsönösség szellemében biztosítja az autonóm részvételt, s így olyan zenei formát teremt, amely a szabadságot paradox módon a legszigorúbban és a legnagyobb figyelemmel kezeli. Klasszikus zenei képzése révén tökéletesen uralja hangszerét. Olthatatlan kíváncsisága és az eklektika iránti vonzalma révén olyan egymástól gyökeresen eltérő zenei hátterű, ragyogó zenészekkel játszott együtt, mint Rita Mitsouko, Christian Escoudé, Michel Petrucciani, vagy Michel Portal, hogy csak néhányat említsünk. Sylvie Courvoisier, Dominique Pifarely, Joëlle Léandre és Joachim Kühn társaságában Vincent Courtois hangszerének klasszikus aspektusait hozza előtérbe, Louis Sclavis-szal való együttműködésében, akivel a zene filmszerű megközelítésében lelt rokon lélekre, a dallamok iránti finom érzékét érhetjük tetten, míg Rabih Abou Kahlil társaságában fantasztikus szólistaként ismerhetjük meg.

Théo Ceccaldi egyértelműen a kortárs jazz-színtér egyik kiemelkedő alakja, aki a legfinomabb nüanszok iránti fogékonyságával folyamatosan törekszik az erőteljes kifejezésmód, a líraság és a kifinomult formák összeegyeztetésére. Egészen fiatal korától már igen komoly klasszikus tanulmányokat folytatott, de a dzsessz szabadsága mindig is vonzotta. Valójában 2010-ben találta meg saját hangját, amikor csellista testvérével, Valentinnal és Guillaume Aknine gitárossal közösen megalapították egészen eredeti triójukat, amely a nyugati kamarazenei hagyományokat szabad improvizációval ötvözte. A trió zenészei – mások mellett Roberto Negro zongoristával – egyben a Tricollectif Orlean fiatal művészi kollektíva alapítói is, akik különféle formációkban működnek együtt azóta is.
2017-ben hazájában elnyerte az „Év Felfedezése” díjat (Les Victoires du Jazz), s karrierje azóta is töretlenül folytatódik olyan neves zenekarokkal, mint a Kutu, a Théo Ceccaldi Trio, a Velvet Revolution vagy a Théo Ceccaldi-Roberto Negro.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Regisztrálni a [email protected] email címen, 2025. január 24-én 16 óráig lehet. Mind a sikeres, mind a sikertelen regisztrációról válaszlevelet küldünk. Maximum 15 részvevő jelentkezését tudjuk fogadni.

 

A mesterkurzus a Felhangolva! program keretében, a MOL-Új Európa Alapítvány támogatásával valósulhat meg.

 

Galéria
2Kép
2025 január 27 hétfő