X. Budapest Jazz Fesztivál: Dresch Mihály - Lukács Miklós / Gadó Gábor Quartet
20:00
Opus Jazz Club
20.00
Dresch Mihály - Lukács Miklós
Kissé rendhagyó módon nem egy BMC által összeboronált produkcióval kezdődik a fesztivál első, hazai művészeket is felsorakoztató napja. Bár Dresch Mihály és Lukács Miklós külön-külön is számtalan BMC-s lemezen játszik, az itthoni ethnojazz e két meghatározó alakjának duója a Fonónál talált kiadói gondozásra.
A most februárban megjelent Labirintus című lemezüket bármely hasonló kiadó szívesen látná saját katalógusában, a CD kategóriájában vélhetőleg az 'Év albuma' befutói között van már most is.
A kiadvány egy évtizednyi időn keresztül kibomló együttműködés betetőzésének a dokumentuma, s egyben kiváló zenei példa arra, hogy mindig van következő lépés a tökélyre fejlesztés útján. Egy olyan labirintusba kalauzol minket ez a zene, ahol már nem az útvesztő jelleg, a kétségbeesett kiútkeresés dominál, hanem a dolgokra való megpihenő ráeszmélés, a magunkra találás csodájának lehetősége.
Dresch Mihály – szaxofon, fuhun, furulya
Lukács Miklós – cimbalom
21.30
Gadó Gábor Quartet
Gadó Gábor a BMC Records legtöbbet foglalkoztatott művésze, szám szerint a kiadó húsz lemezén játszik. Francia kvartettjével idestova tizenöt éve dolgoznak együtt, a nemzetközi áttörést pedig 2002-ben az Orthodoxia című album hozta meg számukra.
Összeszokottságuk, nem mindennapi egységgé érésük egy korábbi csúcspontján, egy 2007-es MÜPÁ-s koncertjüket követően, részrehajlásunkat félretéve volt muszáj konstatálnunk: 'Ez most a kontinens egyik legjobb jazz kombója'. Aztán másnap feloszlottak.
A jó hír számunkra, hogy ismét együtt játszanak, amiből már kaphatott is ízelítőt a hazai közönség a Dave Liebmannel adott koncertjükön tavalyelőtt, melynek frenetikus felvétele hamarosan CD formájában is megjelenik.
Gadó Gábor – gitár
Matthieu Donarier – szaxofon
Sébastien Boisseau – nagybőgő
Joe Quitzke – dob
Jegyvásárlás