Zeneterápiás Klub | Szorongás és zene: zeneterápiás protokoll az MRI vizsgálatokhoz
Szorongás és a zene: Hogyan alkalmazzunk zenét diagnosztikai eljárások során?
A Mágneses Rezonancia Képalkotás (MRI) során fellépő szorongás és klausztrofóbiás reakció megnöveli a vizsgálatok mérési idejét és a fenntartási költségeket a betegek akaratlan mozgása és az altatás fokozott igénye miatt. A grádiens tekercsek hangos és ritmikus zaja az egyik fő oka az említett reakcióknak. A diagnosztikai és terápiás eljárások során gyakran alkalmazzák a zenét mint olcsó és biztonságos relaxációs eszközt, az MRI hangos környezeti zaját (kb. 83-118 dBA) azonban figyelembe kell venni bármilyen hallási intervenció esetén. A finn Jyväskyläi Egyetem és a Pécsi Diagnosztikai Központ együttműködésében megvalósuló kutatás célja egy szorongást csökkentő protokoll kifejlesztése MRI vizsgálatokhoz a zene, a szorongás és a humán mikromozgás kapcsolatának vizsgálatán keresztül.
A januári Zeneterápiás Klubban Földes Zsuzsa mutatja be a kutatás hátterét és eddigi eredményeit. Zsuzsa Finnországban szerezte zeneterapeuta diplomáját, jelenleg is itt, illetve Angliában folytatja doktori tanulmányait, valamint a Bonny-féle vezetett imagináció és zene tréningeket. Korábban Észtországban autista és értelmi sérült fiatalokkal dolgozott együtt egyéni és csoportos terápia formájában.
A Zeneterápiás szakmai klub zeneterapeuták, a zeneterapeutákkal együttműködő orvosok, egészségügyi, pedagógiai és szociális szakemberek, valamint a zeneterápia iránt érdeklődők és érintettek találkozóhelye.
A program ingyenes és minden érdeklődő számára nyitott! Az előadásról videofelvétel készül!
A Zeneterápiás Klub házigazdái:
Ittzés Zsuzsa és Kovács Petra