Zeneterápiás Klub │ Zeneterápia a palliatív ellátásban és a geriátriában
Csere Márta és Stánicz Nikolett a Zeneterápiás Műhely alapítói. Zeneterapeutaként többek között demens felnőttekkel és krónikus betegséggel élő gyermekekkel és családjaikkal dolgoznak. Előadásukban azt mutatják be, hogy a zene segítségével hogyan javíthatjuk a korábbi szellemi, érzelmi és fizikai képességek elvesztésével járó betegséggel élő idősek és gyermekek életminőségét. Többről van tehát szó, mint egyszerű dalkörökről. Neurológiai kutatások is alátámasztják, hogy a zene olyan szenzoros inger, amely biztonságérzetet kelt (ismerős és kiszámítható) és automatikus válaszreakciót provokál.
De mitől lesz a zene, az éneklés több, mint egy dalkör: terápia? Miben és hogyan segíthetnek az ismert dalok, az improvizáció? Milyen eredményeket lehet elérni zeneterápiával az emlékezés, a felejtés, a megnyugvás, az elengedés, a búcsú, a gyász lelki és fizikai folyamatait kísérve? Milyen céljai lehetnek a terapeutának? Hogyan lehet, illetve lehet-e a foglalkozásokra felkészülni? Miért elengedhetetlen fontosságúak a művészetterápiák a demens felnőtteket és a krónikus- és gyógyíthatatlan beteg gyermekeket ellátó intézményekben?
Csere Márta (zenetanár, egyházzenész, zeneterapeuta) és Stánicz Nikolett (gyógypedagógus, zeneterapeuta) bemutatjáj az Olajág Idősek Otthonaiban lakó demensekkel végzett munkájukat, valamint a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice-házban zajló zeneterápiás foglalkozásokat, illetve Zeneterápiás Műhely működését. Az előadás végén az érdeklődők rövid sajátélményű bemutatón keresztül próbálhatják ki az előadásban szereplő zeneterápiás módszereket.
A Zeneterápiás szakmai klub a zeneterapeuták, a zeneterapeutákkal együttműködő orvosok, egészségügyi, pedagógiai és szociális szakemberek és a zeneterápia iránt érdeklődők és érintettek találkozóhelye.